Filmy dla kobiet o inspirujących kobietach

oszczędzanie, jak oszczędzać, grunt to bunt, finanse domowe, budżet domowy

Są takie dni, kiedy robota się nie klei i brakuje motywacji. Jak dla mnie, najlepszym wyjściem wówczas jest po prostu odpoczynek. Nie pogardzę dobrym filmem lub książką. A jeśli do tego opowiada inspirującą historię, to mam dwie pieczenie przy jednym ogniu: relaks i dawka motywacji.

Dziś polecę moją subiektywną listę filmów i książek o kobietach, których historia może podziałać na Ciebie motywująco. Takich inspirujących dzieł na pewno jest więcej, ale postaram się skupić na tych, które odwołują się do kobiecych światów. W końcu łatwiej nam się utożsamić z Bridget Jones niż z Rockym Balboa.

Część z tych filmów widziałam dawno temu, dlatego mogę co nieco pomylić w opisie. Większość oglądałam jako film, coś przy książkach mam problem trafić na takie motywujące.

Smażone zielone pomidory (Fried Green Tomatoes 1991)

 lub książka o tym samym tytule napisana przez Fannie Flagg

Opowiada o losach trzech kobiet. Evelyn przechodzi właśnie przekwitanie. Czuje się zagubiona i niezadowolona ze swojego życia. Zaczyna od drobnych zmian, rozpędzając prawdziwą rewolucję. Od starszej pani w szpitalu wysłuchuje historii Idgie i Ruth. Idgie jest nieposkromiona od wczesnego dzieciństwa. Gra w karty, pije, bije się i unika jak może zamążpójścia. Ruth to jej przeciwieństwo. Ułożona, kulturalna, z poważnymi planami na życie. Krótko po ślubie poznaje tę gorszą stronę męża. Wszystkie trzy walczą o swoje miejsce w życiu i prawo do szczęścia. Historia niezwykła, pełna mocnych wątków, ale dająca nadzieję, że pomimo trudności… To jeden z tych filmów, który przekazuje jak dzięki uporowi, pomimo trudności, można realizować swoje cele.

Erin Brockovich (2000)

Podwójna rozwódka, samotna matka trojga dzieci. Energiczna, pewna siebie, z ostrym językiem i brakiem ogłady. Przypadkiem dostaje pracę, dzięki której odkrywa, że pewien duży koncern truje ludzi wylewając zanieczyszczenia do źródeł wody pitnej. Zaczyna badać sprawę i walczyć z systemem, żeby pomóc tej społeczności.

Do szpiku kości (2011)

Jennifer Lawrence wciela się w postać młodej dziewczyny, która musi przejąć rolę głowy rodziny, żeby ta nie została eksmitowana z domu i miała za co żyć. Wszystko w wiejskiej, surowej scenerii środkowej ameryki, gdzie ludzie za prawo mają swoje zwyczaje, a rozmawiając z Tobą przez drzwi, ręką sięgają po broń schowaną za framugą (uwielbiam takie klimaty).

Trzy billboardy za Ebbing, Missouri

Nie ukrywam, że bardzo lubię filmy w takich klimatach: Ameryka, małomiasteczkowość, lokalna gwara, własny kodeks, broń za pasem itd. Dlatego z otwartą buzią obejrzałam też film Trzy bilbordy za Ebbing, Missouri. Kolejna bohaterka jest twardą babką, która musiała dużo w życiu znieść. Ostatnią, najstraszniejszą tragedią był gwałt i morderstwo jej córki. Kobieta uważa, że lokalna władza i policja nie zrobiły wszystkiego, żeby znaleźć sprawcę. Rozpętuję prawdziwą burzę zamawiając trzy bilbordy z oskarżycielskim przesłaniem.

Wielki Mike (The Blind Side 2009)

Jedna z moich ulubionych aktorek – Sandra Bullock – gra tu kobietę zamożną z ułożonym i wygodnym życiem rodzinnym. Pewnego dnia spotyka czarnoskórego chłopca, który jest bezdomny, po przejściach i nie skończył nawet podstawowej edukacji. I to co najbardziej podobało mi się w tym filmie, bohaterka zachowuje się tak jak powinno. Nie ma żadnych dylematów, czy zabrać chłopca ze sobą do domu, czy nie? czy zająć się jego sprawą? czy pomóc? A co jeśli okaże się złodziejem, mordercą? Lepiej jakaś instytucja powinna się nim zająć… Po prostu bierze go pod swoje skrzydła, jakby nie było żadnej innej możliwości. Ktoś powie, że miała możliwości i warunki, żeby pomóc, dlatego jej to łatwo przyszło. Ja myślę, że każdy z nas ma jakieś możliwości pomocy, a często tego nie robi. Sama nie raz się zastanawiam, czy powinnam coś zrobić, jakoś zareagować i dopada mnie wówczas mnóstwo wątpliwości. Chłopiec zostaje w przyszłości gwiazdą futbolu, a cała historia jest oparta na faktach.

Służące (2011)

Zakochałam się w tekście, który opiekunka mówiła do swojej podopiecznej: „You is kind, you is smart, you is important”. Coś w tym stylu staram się powtarzać moim dziewczynkom. Słowa te nabierały ogromnego znaczenia biorąc pod uwagę scenerię i czasy, w jakich została obsadzona historia. Duże amerykańskie domy, zielone, przystrzyżone trawniki, zapracowani mężowie, nienaganne panie domu oraz ich służba. Czasy, gdzie dziewczynki miały dorastać do pewnej konkretnej roli – kobiety przy boku swojego męża. Czasy, kiedy rasizm był częścią dnia codziennego. Główne bohaterki – czarnoskóre służące  – wychowują białe dzieci swoich pracodawców, dbają o ich domy i są na każde skinienie, a mimo to, muszą wciąż znosić poniżenia.

Uśmiech Mony Lisy (2003)

Julia Roberts wciela się w rolę wykładowcy na Uniwersytecie dla kobiet. Prestiżowa uczelnia, gdzie kształcą się najzdolniejsze uczennice w kraju, ale nie przyszłe lekarki, prawniczki czy ekonomistki. Większość z tych dziewczyn po szkole, albo jeszcze w jej trakcie, wychodzi za mąż i rezygnuje z dalszej edukacji i kariery zawodowej. Bohaterka nie wyszła nigdy za mąż i nie uważa tego aktu jako coś, co powinno stanowić życiowy cel. Nie trudno się domyślić, że jej poglądy w starciu z konserwatywną mentalnością uczelnianej społeczności wywołają sporo zawirowań.

Sufrażystka (2015)

Wyobraź sobie, że mąż wyrzuca Cię z domu, bo mu wstyd za Twoje zbyt liberalne poglądy (chcesz prawa głosu dla kobiet), zatrzymuje przy sobie syna i nie pozwala Ci go widywać. W końcu stwierdza, że nie daje rady się nim zajmować i oddaje go do adopcji (a nie Tobie), a to wszystko zgodnie z prawem. To tylko mały epizod przedstawiony w tle walki o prawa kobiet, w Anglii, na początku 20 wieku.

Joy (2015)

Joy od dziecka lubiła tworzyć. Miała głowę pełną pomysłów i zdolne ręce, dzięki którym urzeczywistniała swoje wizje. Życie jej jednak nie rozpieszczało. W pewnym momencie swojego życia ma na utrzymaniu: swoich rozwiedzionych rodziców, byłego męża i dwoje dzieci. I jest jedyną osoba z głową na karku. Mimo braku wsparcia bliskich walczy o spełnienie swoich marzeń – wyprodukowanie i sprzedaż swojego nowego wynalazku.

Historia w stylu od zera do milionera, dodatkowo przestrzega przed wtrącaniem się rodziny do Twoich interesów.

 

Za wszelką cenę

Jeżeli motywują Cię filmy o zmaganiach sportowców, np. o bokserach, tak jak mnie, to na pewno spodoba Ci się ten film. Hilary Swank wciela się w postać prostej dziewczyny, która chce się uczyć boksu u boku trenera, który nigdy wcześniej nie trenował kobiety. Jest niezwykle pracowita i zdeterminowana, co aż dziwi, gdy poznajemy jej rodzinę.

Ps. Uwielbiam filmy o boksie, np. Rocky.

Ukryte działania

Kolejna historia oparta na faktach. Trzy czarnoskóre kobiety, żyjące w czasach nierówności płciowej, a przede wszystkim rasowej. Każda z nich ma jednak niezwykłe umiejętności, dzięki którym dostaje pracę w NASA. Tam muszą się zmierzyć z licznymi uprzedzeniami i trudnościami, a przy tym mają ogromny wpływ na historię.

Kwiat pustyni

Oparta na faktach historia modelki Wors Dirie, która urodziła się w Somalii. Historia mocno wstrząsająca, tym bardziej, że opowiada o trudnych sprawach, które wciąż się dzieją na świecie. Jako malutka dziewczynka zostaje obrzezana, pomijając kwestie warunków w jakich to się stało, cały zabieg wpłynął mocno na problemy z miejscami intymnymi. Kiedy parę lat później ojciec chce ją wydać za mąż za starego mężczyznę, postanawia uciec z domu. Tuła się po świecie nieraz padając ofiarą przemocy czy próbom gwałtu. W końcu spotyka na swojej drodze fotografa, który zauważył jej niezwykłą urodę. Została światowej sławy modelką. Dziś walczy o prawa kobiet i zniesienie tego drastycznego zabiegu obrzezania dziewczynek. Podobno pomieszkuje w Polsce, w Gdańsku.

 

Pod słońcem Toskani

Miewasz czasem ochotę, żeby rzucić to wszystko w diabły i wyjechać daleko stąd? Frances tak zrobiła. Była po rozwodzie, miała kryzys, wyjechała z San Francisco do Toskanii na wakacje i już tam została. Kupiła starą willę, którą remontowała jej ekipa Polaków. To lekki, przyjemny film, który podpowiada, że Twoje miejsce na ziemi nie musi być koniecznie tu, gdzie teraz mieszkasz.

https://www.youtube.com/watch?v=On3_tl68URM

Koyote ugly

Mam sentyment do tego filmu, chociaż chyba nadaje się bardziej dla młodzieży. Młoda dziewczyna wyjeżdża do większego miasta, żeby spełnić swoje marzenia o zostaniu piosenkarką. Zderza się z szarą rzeczywistością. Jako spokojna, nieśmiała dziewczyna nie może się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Żeby mieć za co żyć zatrudnia się w pewnym nietuzinkowym barze. Tam dostaje niezwykłą szkołę życia. Czy uda jej się zrealizować marzenia?

Bez granic (2003)

Ile może zdziałać człowiek, który chce nieść pomoc innym? Są miejsca na świecie, gdzie wciąż jest głód, cierpienie, przemoc i głupota ludzka. Ludzie zabijają się dla pieniędzy, wpływów lub z powodu chorej nienawiści podżeganej przez głupców. Są kultury, gdzie jest zbyt duży przyrost naturalny w stosunku do zasobów, które posiadają. W tych warunkach zawsze najbardziej żal niewinnych: kobiet bez prawa głosu, dzieci, które cierpią głód, czy po prostu niewinnych cywili, którzy trudnili się uczciwą pracą.

W tym filmie Angelina Jolie gra kobietę, która nie chce odwracać głowy od tych problemów. Stara się nieść pomoc potrzebującym podróżując po świecie. Walczy z chorym systemem i ludźmi, którzy w tych okolicznościach zawsze czerpią zyski. W tle piękny romans.

Jedz, módl się, kochaj

Julia Roberts gra kobietę, która przechodzi właśnie kryzys. Rozwiodła się z mężem i czuje się niespełniona w życiu. Wybiera się w podróż do trzech bardzo różnych krajów: Włoch, Indii i na Bali. Z każdego tego miejsca wynosi pewne nauki dla siebie. W sumie to nie porwał mnie ten film, może książka jest lepsza? Ma się po nim wrażenie, że coś chciał przekazać, ale za bardzo nie wiadomo co…A Ty jakie masz o nim zdanie?

Dziennik Brodget Jones

Nie jest to pozycja górnolotna, ale niewątpliwie, świetna komedia. Śmieję się na niej do rozpuku za każdym razem, a tych razów było już dobre kilka. Dlaczego więc trafiła do zestawienia o inspirujących filmowych bohaterkach? Bridget Jones jest po 30-tce, ma parę kilo nadwagi, stanowczo za dużo pali i pije. Do tego ma niezwykłą umiejętność popełniania gaf. Często niechcący powie, albo zrobi coś niestosownego, wstydliwego czy po prostu głupiego. Coś takiego, po czym zastanawiałabym się czy wyjść z domu:) A jednak, mimo całej tej otoczki, idzie do przodu. Nie przejmuje się zanadto porażkami. Jej zmagania z rzeczywistością nie są jakieś nadzwyczajne, ale i ona nie jest nadzwyczajna. Jest taka jak każda z nas, z kompleksami i niedoskonałościami. Mnie ten film zawsze podnosi na duchu.

Pracująca dziewczyna

Melanie Griffith jest młodą, ambitną dziewczyną, której brakuje niestety siły przebicia i śmiałości. Cały czas się dokształca i ciężko pracuje, ale wciąż obejmuje niskie stanowiska w pracy. Kiedy zostaje upokorzona przez swojego przełożonego, trafia pod skrzydła pewnej siebie kobiety sukcesu – Katharine (Sigourney Weaver). Ta zachęca ją do większej śmiałości i obiecuje nagradzać świetne pomysły. Jak tym razem ułoży się kariera Tess?

Film był kręcony w latach 80-tych, więc Cię zaskoczą przerysowane stylizacje: Bujne fryzury i mocne makijaże.

 

Coco Chanel

Jej sposób osiągania celów nie wszystkim może przypaść do gustu, bo jednak korzysta z tego, że wpadła w oko pewnemu panu, ale… Cały czas tkwi przy swoim stylu chłopczycy i rozwija swoją wizję zmiany stylu ubierania się kobiet. Nie zapominajmy również, że przebyła długą drogę od sierocińca do osiągnięcia tak wielkiego sukcesu w świecie mody.

Ania z Zielonego Wzgórza

Czytałam książkę dawno temu. Mnie niestety nie urzekła postać Ani, a wręcz przeciwnie – była irytująca. Ale wiem, że dla wielu kobiet Ania jest ulubioną bohaterką, która potrafiła zainspirować. Co jak co, ale własne zdanie i butność Ani i ja umiem docenić:) A Ty co sądzisz o tej postaci?

G.I. Jane

To prawdziwa baba z jajami. Trafia na elitarne wojskowe szkolenie dla mężczyzn i walczy, żeby je ukończyć na równych zasadach i bez forów. Potrafi pokonać słabości, wytrwać w najtrudniejszych warunkach, stawić czoła wrogowi, a nawet otrzymać łomot i pójść dalej. Piękne jest również to, co Demi Moore zrobiła ze swoim ciałem dla filmu. Gorąco polecam!

 

Podczas pisania artykułu przewinęło mi się sporo tytułów, które miały wskazywać filmy o kobietach inspirujące czy motywujące inne kobiety. Część z nich trafiła na listę, część odrzuciłam, bo nie znalazłam w nich tego, czego szukałam, sporej części nie dałam rady obejrzeć.

Mam nadzieję, że dodasz jakiś film od siebie. Film o kobietach, który doda skrzydeł innym kobietom.

 

To Cię może zainteresować: