Jak oszczędzać wodę? Aż 40 porad

jak oszczędzać wodę grunt to bunt oszczędzanie

Oszczędzanie wody ma ogromne znaczenie nie tylko dla ekologii, ale również dla naszego budżetu. Obecnie płacę bardzo mało za wodę, ale jeszcze kilka lat temu, kiedy mieszkałam w bloku, koszt wody był sporym miesięcznym wydatkiem.

Rozliczanie wody w bloku

Mieszkałam w bloku ponad 3 lata temu. Płaciłam wówczas za:

 • metr sześcienny zimnej wody – 7,5 zł (ścieki wliczone)
 • podgrzanie metra sześciennego wody – 19 zł
 • metr sześcienny wody gospodarczej – 2,65 zł
 • odczyt licznika – 1 zł miesięcznie
 • cyrkulację ciepłej wody – 28,6 zł miesięcznie

Cena metra zimnej wody obejmowała już odprowadzenie ścieków, które ustalone wówczas były na około 5 zł/m3, czyli zimna woda wychodziła około 2 zł/m3.

Zużycie 1 metra sześciennego ciepłej wody to koszt podgrzania – 19 zł + koszt 1 metra zimnej wody – 7,5 zł. Czyli za zużycie metra ciepłej wody zapłacimy łącznie 26,5 zł.

Przykład

Spisałeś liczniki ciepłej i zimnej wody na początku i na końcu miesiąca i wyszło Ci, że masz zużyte 3 metry zimnej wody (ZW) i dwa metry ciepłej wody (CW). Rachunek wygląda następująco:

3 metry ZW x 7,5 zł = 22,5 zł

2 metry CW = (2 x 19 za podgrzanie) + (2 x 7,5 za ZW) = 53 zł

Razem = 75,5 zł + woda gospodarcza + opłata za odczyt itp.

Woda gospodarcza to woda zużyta na blok/bloki/kamienice, ale nie przypisana do żadnych liczników. Dzielona jest (w sumie nie wiem jak:) pewnie albo na mieszkańców, albo na mieszkania. Woda ta może wynikać ze zużycia wody na tereny zielone wokół bloku, używanie wspólnego kranu w budynku (w piwnicy lub na wspólnym podwórzu). Woda gospodarcza wynika też często z różnicy jaka powstaje między licznikami w mieszkaniach a na głównym wodomierzu. Ktoś za nią musi zapłacić.

U mnie w bloku w pewnym momencie zaczęto pobierać również opłatę za cyrkulację ciepłej wody, czyli tę która krąży w kaloryferach w sezonie grzewczym. U mnie była to stała miesięczna opłata przez cały rok, a nie tylko w sezonie grzewczym. Chyba nie wszędzie stosuje się tę praktykę.

Nie pamiętam już dokładnie, ale miesięcznie za wodę płaciliśmy około 70-80 zł i moim zdaniem to dużo jak na stały miesięczny wydatek.

Zużycie wody na wsi

Obecnie płacimy tylko za metr sześcienny zimnej wody, około 2,7 zł za m3. Ścieki leżą w naszym zakresie – mamy przydomową oczyszczalnię ścieków, która kosztowała ponad 4150 zł. Co roku (a nawet rzadziej) wywożone są nieczystości za około 120 zł. Podgrzanie wody i jej cyrkulacja w układzie hydraulicznym, to też nasza kwestia i tu ciężko przeliczyć, ile opału i prądu idzie na podgrzanie wody. W każdym bądź razie za ogrzewanie domu płacimy podobnie jak za ogrzewanie kawalerki w bloku! Miesięczny koszt wody to obecnie 20-parę złotych. Teraz pewnie będzie około 30 zł, bo trawnik wreszcie założony, a panuje susza i mamy sporo podlewania.

Ceny w Polsce

Ale tyle to się płaci w małym miasteczku w województwie kujawsko-pomorskim. W Warszawie metr ze ściekami kosztuje około 11 zł, podobnie we Wrocławiu, w Gdańsku to około 9 zł. Ale są miasta gdzie płaci się ponad 20 zł za m3, a rekordzistą jest Szklarska Poręba – 30 zł/m3! Takie zestawienie z cenami można znaleźć np. u Zaradnego Finansowo.

No dobrze, ale jak oszczędzać wodę?

 1. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów lub golenia. Nalej wody do kubeczka do płukania ust lub golarki.
 2. Zakręcaj wodę podczas mycia się. Polej się wodą, użyj środków myjących i włącz wodę dopiero do opłukania.
 3. Używaj perlatora – specjalnej końcówki do kranu, która napowietrza strumień wody zwiększając jego objętość. Strumień opłukuje większą powierzchnię przy zużyciu mniejszej ilości wody. Jest to na tyle powszechne rozwiązanie, że spokojnie kupisz kran (baterię) z takim rozwiązaniem.
 4. Ustawiając temperaturę wody używaj mniejszego strumienia wody.
 5. Dokręcaj kran. Upewniij się, że nie kapie z niego.
 6. Jeżeli chcesz wziąć kąpiel we wannie, użyj kranu z szybkim przepływem wody – długie nalewanie wody powoduje, że woda szybciej stygnie i trzeba nalać więcej ciepłej.
 7. Używaj oszczędnych urządzeń – wybieraj eko opcje w urządzeniach. Pralki i zmywarki  posiadają eko programy prania, w których zużywa się mniej wody niż w innych programach. Zazwyczaj pranie trwa dłużej, ale zużycie prądu czy wody jest niższe. Wybierz sprzęty, które dobierają ilość wody do wielkości wsadu.
 8. Bez realnej potrzeby nie nastawiaj prania na dodatkowe płukanie czy pranie wstępne. Wstawiaj pełne pralki i zmywarki.
 9. Zakręcaj wodę podczas mycia czy prania czegokolwiek. Zmocz przedmiot, namydl go lub użyj detergentu czyszczącego/piorącego i włącz wodę dopiero do spłukania, a jeżeli jest taka możliwość płucz w nowej wodzie również w misce.
 10. Używaj miski z wodą zamiast bieżącej wody, do mycia siebie, sprzątania, mycia naczyń, prania, płukania itd.
 11. Używaj małej ilości detergentów, środków myjących lub piorących – szybciej je wypłuczesz.
 12. Jeżeli zmywasz naczynia użyj miski z wodą do mycia i drugiej do płukania.
 13. Nie wrzucaj odpadków do zlewozmywaka. Wyczyszczenie go pochłania kolejne litry wody.
 14. Wodę po gotowaniu warzyw, makaronu użyj do ugotowania zupy lub zrobienia sosu. Niektórzy używają jej do podlewania lub do namaczania stóp, do robienia maseczek na włosy itp.
 15. Użyj prysznica zamiast wanny. Żeby napełnić wannę potrzeba sporo litrów wody. Prysznic, taki przerywany, jest o wiele bardziej oszczędny. Możesz też użyć małej miski z wodą do umycia.
 16. Przesada w myciu nie jest ani tania, ani zbyt zdrowa. Nie zawsze musisz brać prysznic całego ciała, czasami wystarczy umyć tylko strategiczne miejsca. Nie musisz też wrzucać raz założonych ubrań do prania, kieruj się stopniem zabrudzenia, a nie przyzwyczajeniem.
 17. Pozostałą wodę z czajnika przelej do butelki – można ją wypić, dodać do gotującej potrawy, wykorzystać do mycia itd.
 18. Nie używaj wody do rozmrażania żywności, pozwól im samoistnie się rozmrozić w lodówce, np. przez noc.
 19. Zbieraj do miski lub wiaderka wodę po opłukiwaniu warzyw, owoców lub rąk bez użycia detergentów. Możesz ją wykorzystać do podlewania, sprzątania lub spłukiwania toalety.
 20. Do spłukiwania toalety możesz zbierać każdą wodę, również taką po sprzątaniu i myciu przy użyciu detergentów.
 21. Spłukuj toaletę ekonomiczną spłuczką. Taką, która zużywa mniej litrów wody na jedno spłukanie. Jeżeli są dwie opcje wybierz tę, która zużywa mniej litrów. Fajnie też, kiedy jest możliwość zatrzymania spłukiwania, kiedy stwierdzisz, że już wystarczy. Ustaw syfon na mniejsze pobieranie wody do spłuczki. Słyszałam też, że niektórzy wkładają butelkę do środka, żeby pobrało jeszcze mniej wody.
 22. Nie spłukuj toalety za każdym razem. To czy spłuczesz każde siku, to już Twoja sprawa, ale spłukanie jednej zużytej chusteczki czy papieru użytego do wytarcia nosa, to już przesada:)
 23. Możesz zamontować specjalną umywalkę nad spłuczką, woda z mycia rąk uzupełni poziom wody w spłuczce.
 24. Jest możliwość zamontowania zbiornika, który będzie zbierał wodę po umyciu z brodzika, wanny, czy umywalki. Można ją użyć do spłukiwania lub sprzątania.
 25. Wybierz kran z jednym uchwytem do regulacji temperatury. Ustawienie odpowiedniej temperatury wody trwa znacznie szybciej, dzięki czemu upłynie mniej wody.
 26. Posiadanie czujnika ruchu przy kranie to nie taki zbędny gadżet jak można pomyśleć. Wyobraźmy sobie, że mamy bardzo brudne ręce, wówczas lepiej nie dotykać kranu, żeby wyłączyć wodę w trakcie namydlania. A z sensorem wystarczy, że odsuniesz dłonie i woda się nie marnuje. To świetne rozwiązanie również, kiedy ma się dzieci. Oj, one to dopiero potrafią wodę marnować. Ciężko im ustawić odpowiedni strumień wody, zazwyczaj trwa to dość długo. Nie pamiętają także o zakręcaniu, gdy woda lecieć nie musi.
 27. Każdy kran ma swoją klasę oszczędności wody. Wybierz ten z mniejszym zużyciem (klasa A luz Z). Niektóre baterie posiadają opcje ustawiania temperatury wypływającej wody, np. ustawienie, że od razu leci woda w konkretnej temperaturze lub ustawienie blokady na ciepłą wodę.
 28. Bierz zimny/letni/chłodny prysznic. To sposób na obniżenie rachunków za podgrzanie wody. Jest to również zdrowa opcja dla organizmu, chociaż ja się coś nie mogę przekonać;)
 29. Używaj zimnej wody do sprzątania. Zwłaszcza jeżeli używasz rękawic, wówczas zimna woda nie powinna powodować żadnego dyskomfortu.
 30. Naprawiaj cieknące krany i rury. Woda tylko pomału kap, kap, ale w ciągu miesiąca potrafi się tego sporo uzbierać. Sprawdź raz na jakiś czas, czy licznik nie wskazuje jakiegoś zużycia, gdy akurat nie pobierasz żadnej wody.
 31. Zbieraj deszczówkę. Możesz zbierać deszczówkę podłączając zbiornik do systemu rynnowego lub zamontować jakiś „łapacz” na balkonie w bloku. Mniej efektywnie zbierzesz deszczówkę do misek. Woda ta nadaje się do podlewania roślin, do sprzątania i spłukiwania toalety. Do zbiorników w ogrodzie możesz podłączyć system nawadniający, tak że nie będziesz musiała biegać z konewką.
 32. Używaj węża ogrodowego z zamykaną końcówką, Zanim podejdziesz zakręcić kran wąż zdąży wylać sporo wody.
 33. Podlewaj rośliny wcześnie rano lub wieczorem. Nagrzana ziemia spowoduje parowanie wody zamiast jej pobieranie. Podlewaj je rzadziej ale obficie. Woda zdąży dotrzeć do korzeni i da lepszy efekt niż powierzchowne, a częste podlewanie.
 34. Wybieraj rośliny, które nie wymagają dużej ilości nawadniania. Wyrywaj chwasty, które odbierają wodę innym roślinom.
 35. Kładź ściółkę między rośliny, co wydłuży utrzymywanie się wody w ziemi (wilgotności gleby).
 36. Rzadziej koś trawnik. Krótko strzyżony wymaga większej ilości podlewania.

Ekstremalnie

 1. Spłukuj toaletę dopiero za którymś razem.
 2. Sikaj pod prysznicem, żeby zaoszczędzić wodę ze spłukiwania toalety.
 3. Obetnij włosy na krótkie – długie dłużej się myje i płucze.
 4. Zmniejsz częstotliwość mycia się.

Podsumowanie

Muszę przyznać, że mi oszczędzanie wody trudno przychodzi, zwłaszcza teraz, kiedy mam niskie rachunki za wodę. Nie cierpię na przykład myć się przy zakręconej wodzie – że odkręcam tylko do zmoczenia i spłukania piany. No nie cierpię takiego prysznica, bo jest to dla mnie jakaś forma relaksu na koniec dnia i trudno mi sobie tego odmówić;) Oczywiście w bloku często tak robiłam, żeby płacić mniej (ciepła woda 26,5 zł/m3!).

Ale zakręcanie wody przy myciu zębów jest już dla mnie czymś naturalnym. Przegotowaną wodę wykorzystuje do picia. Pilnuję dzieci, żeby nie włączały bieżącej wody do zabawy, ale sama im nalewam często wiaderko wody na dworze. Używam misek do prania ręcznego i sprzątania, ale też nie zawsze. W planach mamy zorganizowanie zbiorników do zbierania deszczówki.

 

Masz jeszcze jakiś pomysł na oszczędzanie wody? Koniecznie podziel się z innymi. 

To Cię może zainteresować: