Jak w parę godzin poprawić finanse? Zobacz, od czego zacząć

Wystarczy, że poświęcisz godzinę lub dwie tygodniowo na finanse, a znacząco poprawisz stan pieniędzy. Bazując na sytuacji, jaką masz obecnie, nie dokonując żadnych przełomowych zwrotów w życiu, jesteś w stanie znacząco polepszyć swoją sytuację. 

Nie zajmujesz się rachunkami i zarządzaniem pieniędzmi, bo uważasz, że to zbyteczne? Po prostu zarabiasz i wydajesz na to, co musisz kupować, więc nad czym się tu rozdrabniać? A może tymi sprawami zajmuje się tylko druga połowa, Ty masz inne sprawy na głowie? A może odstrasza Cię zwrot finanse, myślisz że finanse to mają bogaci albo firmy? Nie, nie. Finanse masz Ty! To te pieniądze, którymi obracasz: zarabiasz i wydajesz:)

Nie ma pieniędzy, za które kupiłabyś czas, ale poświęcając czas możesz zyskać więcej pieniędzy

Warto przysiąść nad finansami. Warto poświęcać im regularnie czas. Każda poświęcona godzina zaprocentuje. Osiągniesz więcej niż masz, przy takich samych zarobkach. A może nawet otworzą Ci się możliwości dodatkowych dochodów? Dlaczego zarządzanie pieniędzmi jest takie ważne?

Ponieważ to na czym się koncentrujesz rośnie.

Jeżeli działasz w jakimś celu, cały świat staje na głowie, żeby pomóc Ci to osiągnąć.

Twoja energia przyciąga więcej podobnej energii.

I nie są to tylko banały – czcze gadanie o jakiś metafizycznych zjawiskach. To namacalne, skuteczne i miarodajne sposoby, żeby osiągnąć lepszą sytuację finansową. Odpowiednie myślenie prowokuje stosowne działanie, a jak jest działanie, to nie ma odwrotu… będzie skutek. Więc od Ciebie zależy, jaki rezultat chcesz osiągnąć. Jeżeli nie dbasz o finanse, to będą zaniedbane. Jeżeli myślisz, że nie warto się nimi zajmować, to nie zajmiesz się nimi i nie osiągniesz żadnej poprawy. Poprawa jest skutkiem – efektem Twoich działań, więc myśl o finansach, żeby zacząć działać w ich obszarach. Myśl, że chcesz poprawić ich stan, a zaczniesz działać i efektem będzie ich realna poprawa.

Jeżeli już masz dobre nastawienie i chcesz poprawić swoją sytuację, to musisz jeszcze znaleźć na to czas. Tylko nie mów, że go nie masz. Na finanse musi się znaleźć chociaż godzina tygodniowo. Masz ważniejsze sprawy na głowie? To Twoje pieniądze są ważniejsze. Za pieniądze kupisz chleb, lekarstwo i zapłacisz za czynsz, więc są bardzo ważne. Jedna z ważniejszych spraw w życiu, bo wszystko się wokół nich kręci. Ugotuj obiad na dwa dni, daruj sobie serial – obejrzysz powtórkę, olej sprzątanie. Weź kartkę i długopis i usiądź na godzinę.

Jak zacząć dbać o finanse?

Na początku poznasz ogólny zarys Twojej sytuacji. Zobaczysz, jaki masz potencjał finansowy w obecnej sytuacji. Może starczy Ci na to godzina lub dwie pierwszego dnia. W tym wpisie skupię się tylko na tym. Przedstawię Ci bardzo prostą i łatwą metodę.

  1. Weź kartkę i długopis. Jeśli chcesz, możesz od razu rozpisać sobie arkusz w Excelu lub skorzystać z jakiejś aplikacji do budżetowania, ale pierwsza metoda będzie dużo prostsza.
  2. Najpierw spisz wszystkie swoje miesięczne stałe dochody: wynagrodzenie Twoje i partnera, jeżeli macie wspólny budżet, wszelkie premie, stypendia, zasiłki itp. Nie bierz pod uwagę na razie tych nieregularnych. Jeżeli zarabiasz nieregularnie, to przyjmij jakąś średnią z ostatnich miesięcy, czym ich więcej tym lepiej. Zsumuj te dochody.
  3. Na tej samej kartce wypisz wszystkie Twoje stałe zobowiązania: rachunki za prąd, wodę, gaz, śmieci, czynsz, ratę kredytu, opłaty za przedszkole, abonamenty telefoniczne, internetowe, telewizyjne, doładowania kart, bilety MZK, paliwo, składki, opłaty za konto itd.
  4. Podlicz, ile wynoszą wszystkie stałe zobowiązania. Od sumy dochodów odejmij stałe zobowiązania i napisz, ile zostało. Resztę pieniędzy musisz podzielić na pozostałe zakupy: jedzenie, chemię gospodarczą, kosmetyki, słodycze, ubrania itd.
  5. Jeżeli orientujesz się, ile mniej więcej wydajesz na pozostałe zakupy, to wiesz już czy Ci na nie wystarczy czy nie. Podziel pozostałą kwotę na kategorie związane z tymi zakupami. Jeżeli nie orientujesz się, ile mogą wynosić, to zaplanuj sobie jakiś budżet. Przyjmij na przykład, że stawka na jedzenie to 15 zł na dzień na członka rodziny, czyli jedzenie tylko dla Ciebie przez miesiąc będzie kosztowało 450 zł. Przyjmij, że wydasz np. 50 zł na chemię i 100 na kosmetyki, 50 na słodycze, 100 zł na ubrania i 100 zł na nieprzewidziane wydatki. W ten sposób określisz swój pierwszy budżet. Założysz z góry plan wydatków i spróbujesz go zrealizować.

finanse budżet domowy

Na razie nie przejmuj się zbyt szczegółowym wykonaniem budżetu. Póki co, zyskasz tylko ogólny zarys Twoich finansów, czy starcza Ci pieniędzy na regularne wydatki i ile powinno zostać oszczędności, a może brakuje Ci na podstawowe zakupy?

Masz już zarys finansów, co dalej?

Teraz cięcia. Nie na kartce, ale takie realne. Przyjrzyj się uważnie każdemu zobowiązaniu, każdemu stałemu wydatkowi. Zastanów się z czego możesz zrezygnować, który abonament obniżyć, jak ograniczyć zużycie mediów. Większość kosztów utrzymania można zmniejszyć. Przyjrzyj się Twoim zwyczajnym zakupom, czy tu też możesz ograniczyć jakieś wydatki, np. zrezygnować z kaw na mieście lub samodzielnie robić manicure. Nie musisz już od razu znaleźć rozwiązania, ale będziesz wiedziała na czym się skupić i co zmienić w najbliższych tygodniach.

To tyle na początek. Masz już wiedzę na temat stanu Twoich finansów. Wiesz, ile wydajesz i ile zostaje lub brakuje pieniędzy. Wiesz na czym się skupić, gdzie wprowadzić zmiany. Przez najbliższe tygodnie analizuj każde pieniężne zobowiązanie pod kątem zmniejszenia go.

Jak zmniejszyć wydatki?

Sposobów jest całe mnóstwo. Większość wpisów na tym blogu jest im poświęcona. Na początek zachęcam do próby obniżenia rachunków. Spróbuj obniżyć abonamenty za telewizję, zrezygnuj ze zbyt rozbudowanego pakietu, zrezygnuj z telefonu stacjonarnego, wybierz tańszy internet, zamień abonament na kartę itd. Jeżeli jeszcze nie kończy Ci się umowa, spróbuj renegocjować tę którą masz.

Spróbuj się trzymać tych kwot, które rozplanowałaś wydać na pozostałe zakupy: na jedzenie, chemię, kosmetyki itd. Jeżeli wydasz mniej, to super, nie wydawaj tych pieniędzy w nagrodę. W nagrodę odłóż je na oszczędności. Zabezpieczenie finansowe to niesamowity komfort psychiczny. Jeżeli zabraknie Ci pieniędzy na jakąś kategorię wydatków, to spróbuj ograniczyć inne wydatki, żeby starczyło lub zrezygnuj z nich, jeżeli nie są niezbędne. W następnym miesiącu wydawaj oszczędniej, żeby na pewno starczyło.

To był dopiero początek. Dokonując następnych kroków, pomału zostaniesz ekspertem w dziedzinie finansów domowych. Wystarczy Ci pieniędzy na bieżące wydatki, zgromadzisz oszczędności oraz zrealizujesz swoje cele i marzenia.

Jakie są następne kroki?

Powyższa metoda pozwoli Ci wprowadzić kilka pozytywnych zmian, które na pewno zaowocują, ale żeby osiągnąć super efekty, powinnaś poświęcić finansom trochę więcej czasu. Godzina-dwie tygodniowo powinny wystarczyć. Na początku czym więcej tym lepiej, szybciej nauczysz się nowych rzeczy i szybciej poprawisz swoją sytuację. Później po prostu regularnie poświęcaj im czas. Kolejne kroki to:

  • Spisywanie wydatków – żeby wiedzieć, ile musisz wydawać, a ile wydajesz niepotrzebnie.
  • Planowanie budżetu domowego – żeby starczało na wszystkie wydatki i oszczędności.
  • Gromadzenie i pomnażanie oszczędności – pieniądze muszą mieć przydzielone zadania i nie mogą leniuchować w skarpecie czy na zwykłym koncie – muszą zarabiać dla Ciebie.
  • Inwestowanie – w swój rozwój oraz w kolejne, większe źródła dochodów
  • Niezależność finansowa – możesz osiągnąć co najmniej spokój ducha o finanse, ale możesz też  udać się na wcześniejszą emeryturę:)

Pieniądze w związku

Jeżeli macie wspólny budżet z partnerem, to zajmujcie się finansami wspólnie. Kłótnie bardzo często spowodowane są nieporozumieniami związanymi z pieniędzmi. Przemilczanie tych tematów jest jeszcze gorsze. Możecie mieć zupełnie odmienne zdanie na temat finansów, dlatego bardzo ważne są kompromisy, wspólnie wyznaczone cele finansowe, planowane kwoty na wydatki czy wypłacanie sobie kieszonkowego, z którego nie trzeba się rozliczyć z partnerem. Razem szybciej osiągniecie poprawę finansów. Na pewno poświęcę temu zagadnieniu osobny wpis.

Podsumowanie

W tym wpisie dowiedziałaś się, dlaczego dbanie o finanse jest takie ważne i od czego zacząć. Wiesz już jak nakreślić ogólny zarys Twojej sytuacji finansowej i jakie aspekty wymagają zmian. Przez najbliższe tygodnie spróbuj obniżać koszty utrzymania. Możesz również próbować spisywać wydatki oraz prowadzić budżet domowy. Wiesz już też, ile czasu powinnaś poświęcać na domowe finanse oraz jak ważne jest robienie tego wspólnie z partnerem.

 

Czy Twoje finanse są już uporządkowane, czy dopiero zaczynasz?

 

Zobacz także 

Kontroluj swoje pieniądze. Skoroszyt Excel z domowym budżetem do pobrania!

Na co zbierać oszczędności? Ile skarbonek powinnaś kupić?

 

Polub stronę Grunt to bunt na Facebooku lub zapisz się na Newsletter, jeżeli chcesz zostać ekspertem w finansach domowych!

 

 

RelatedPost