Od czego zacząć inwestowanie? Poradnik w 7 krokach

zacząć inwestowanie grunt to bunt

Nie znam się na inwestowaniu, więc z wielką chęcią przyjęłam propozycję wpisu gościnnego od Jakuba Góreckiego, redaktora bloga MySaver. Kuba w prostych słowach wyjaśnia, od czego powinno się zacząć, jeżeli chce się pomnażać swoje pieniądze. Zapraszam do lektury:)

 

Pojawienie się nadwyżek finansowych w domowym budżecie, będących efektem skutecznego zarządzania nim, to z jednej strony powód do radości, zaś z drugiej niemałe wyzwanie. Dlaczego? Gdyż gromadzenie pieniędzy na rachunku oszczędnościowym nie stanowi najrozsądniejszego sposobu pomnażania majątku. Co zrobić z nadwyżkami? Gdzie inwestować i jak się do tego przygotować?

Dlaczego warto inwestować?

Gromadzenie oszczędności na nieoprocentowanym rachunku bankowym lub w przysłowiowej skarpecie, to niewątpliwie najgorszy z wszystkich możliwych scenariuszy, gdyż w efekcie takiego działania kwota zgromadzonego majątku się nie powiększa. Inwestując swoje środki można wypracować satysfakcjonujący zysk i tym samym skutecznie zabezpieczyć przyszłość swoją i swojej rodziny. Inwestowanie, prócz satysfakcji i poczucia bezpieczeństwa, pozwala ponadto poszerzać własne horyzonty, zdobywać wiedzę na temat produktów finansowych i mechanizmów rynkowych, maksymalizować zyski i tym samym spełniać swoje większe bądź mniejsze marzenia.  

Niewątpliwie do inwestowania najskuteczniej przekonują liczby – działają na wyobraźnię i popychają do działania. Najlepsze lokaty bankowe pozwalają obecnie zarobić ok. 2%. Zakładając kwotę oszczędności na poziomie 50 000 złotych oraz jedną kapitalizację odsetek na koniec roku, inwestycja taka pozwoli na wypracowanie zysku netto w wysokości 810 zł. Decydując się na podjęcie nieco większego ryzyka i zainwestowanie posiadanych środków w kilka różnych produktów finansowych (dywersyfikacja, czyli różnicowanie składowych portfela, co pozwala na istotne zredukowanie poziomu ryzyka), można uzyskać nawet kilkukrotnie wyższą stopę zwrotu z inwestycji. Zakładając stopę zwrotu na poziomie 5%, zysk netto rośnie z 810 zł do 2 025 zł. Im horyzont czasowy inwestycji dłuższy, tym większe korzyści i niższe ryzyko. Warto zatem to przemyśleć i już dziś zaplanować własną strategię inwestycyjną.

Czym różni się oszczędzanie od inwestowania?

Przez oszczędzanie rozumieć należy bezpieczne przechowywanie rezerw finansowych. Do realizacji tego celu służą produkty takie jak lokaty bankowe, rachunki oszczędnościowe czy ewentualnie obligacje skarbowe. Niskie ryzyko jest jednak równoznaczne z niską stopą zwrotu. Inwestowanie to z kolei działanie, mające na celu efektywne pomnażanie majątku i dochodu pasywnego. O ile w przypadku oszczędzania strata jest praktycznie niemożliwa, o tyle w przypadku inwestowania trzeba być świadomym ryzyka, jakie wiąże się z inwestowaniem w akcje, obligacje korporacyjne, instrumenty pochodne, fundusze inwestycyjne itp.

Od czego zacząć? 7 pierwszych kroków

Przekonuje nas idea inwestowania. Chcemy skutecznie pomnożyć posiadany majątek i zapewnić sobie tym samym spokojne i dostatnie życie. Jak się za to zabrać? Pytanie takie zadaje sobie wiele osób, o czym można przekonać się  przeglądając fora internetowe, poruszające tematy związane z finansami. Poniżej przedstawiamy 7 najistotniejszych kroków, które pozwolą zrealizować założony sobie cel i uniknąć jednocześnie wielu niepotrzebnych błędów:  

#1 Uporządkuj swoje finanse

Aby rozpocząć inwestowanie, najpierw należy zadbać o uporządkowanie swoich finansów. Mowa przede wszystkim o spłacie wszelkich zobowiązań – kredytów, pożyczek, kart kredytowych… Oprocentowanie produktów kredytowych z pewnością będzie wyższe aniżeli stopa zwrotu z planowanych inwestycji, więc rozsądnie będzie zachować właściwą kolejność.

#2 Zadbaj o poduszkę bezpieczeństwa

Spłata zobowiązań to jedno, jednak należy zadbać również o zgromadzenie pewnej kwoty, która pozwoli sfinansować bieżące potrzeby w przypadku chociażby utraty pracy czy pojawienia się nieplanowanych wydatków. Jak duża powinna być poduszka bezpieczeństwa? Pozwalająca na utrzymanie się bez dochodów przez okres 6 miesięcy.

#3 Zdobądź podstawową wiedzę finansową

Przygotowując grunt pod inwestycję, warto również pomyśleć o przygotowaniu teoretycznym. Inwestowanie w produkty finansowe, których istoty działania się nie rozumie, to najgorszy z możliwych wyborów.

#4 Określ swój profil ryzyka

Stworzenie profilu ryzyka niesie za sobą wiele korzyści, gdyż już na wstępie pozwala określić produkty inwestycyjne, które mogą stanowić przedmiot zainteresowania inwestora. Inwestycja w akcje i waluty to strategia, która zarezerwowana jest wyłącznie dla inwestorów akceptujących możliwość utraty znacznej części swojego kapitału.

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

#5 Ustal cel i horyzont czasowy inwestycji

Nie tylko akceptowany poziom ryzyka, ale również cel i horyzont czasowy inwestycji istotnie ułatwiają dobór optymalnych produktów. Przykładowo inwestowanie w złoto fizyczne w celach spekulacyjnych nie będzie najlepszym wyborem. Zakładając jednak kilkuletni horyzont czasowy inwestycji, warto wziąć pod uwagę włączenie tego szlachetnego kruszcu do swojego portfela.  

#6 Przeanalizuj dostępne możliwości inwestycyjne

Kiedy już określisz wszystkie najistotniejsze parametry inwestycji, warto dokładnie przyjrzeć się dostępnym możliwościom i wybrać spośród nich te, które w największym stopniu odpowiadają potrzebom inwestora. O czym pamiętać? By nie wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka. Dywersyfikacja to nieodzowny element inwestycji, dlatego nie wolno o niej zapomnieć.

#7 Przygotuj strategię inwestycyjną i zacznij zarabiać

Ostatnie etap inwestycji to określenie proporcji poszczególnych składników portfela, zakup oraz bieżące monitorowanie sytuacji.

 

Autorem wpisu gościnnego jest Jakub Górecki – pasjonat ekonomii, redaktor bloga o inwestowaniu i oszczędzaniu MySaver

 

[wysija_form id=”2″]

RelatedPost