Gdzie najlepiej wymienić kursy walut? Płatność kartą za granicą: zwykłą, kredytową i walutową oraz porównanie kantorów

Jeżeli wybierasz się za granicę zobacz, gdzie najkorzystniej wymienisz pieniądze. Sprawdziłam różnicę w kursach walut przy wyborze różnych opcji. Do wyboru masz płatność kartą lub gotówką, a pieniądze możesz wymieniać w kantorach tradycyjnych, takich online oraz poprzez bank. Dowiedz się więcej o tych metodach i ich kosztach.

Gotówka czy karta

Płatność gotówką

Możesz wymienić pieniądze jeszcze przed wyjazdem w kantorze tradycyjnym i pojechać z odliczoną ilością pieniędzy w gotówce. Musisz z góry wiedzieć, ile będziesz potrzebowała gotówki. Wymaga to zatem przygotowania, sprawdzenia, jakie ceny obowiązują w danym kraju i ustalenia odgórnie planu wydatków. Moim zdaniem, to duży plus, bo masz cały czas pieniądze pod kontrolą. Ale z drugiej strony, trudno wykalkulować dokładne koszty i na pewno weźmiemy trochę za dużo lub trochę za mało.

Trochę waluty w gotówce musisz mieć, ponieważ nie wszędzie można płacić kartą. Jeżeli wybierasz się do rozwiniętego kraju, brak możliwości zapłaty kartą zdarzy Ci się rzadko, najczęściej gdzieś na wsi. Jeżeli jednak celem Twojej podróży jest kraj trzeciego świata, gotówka może okazać się niezbędna.

Posiadanie gotówki, zwłaszcza większej ilości jest niebezpieczne. Turyści często padają ofiarą kieszonkowców. Na ogół całość trzeba nosić przy sobie. Trzeba się uciekać do różnych trików, żeby nie stracić pieniędzy. Takie metody to: podzielenie ich na kilka części i pochowanie w różnych miejscach w bagażu czy przy sobie, trzymanie ich blisko ciała, pod ubraniem czy nawet wszycia w element ubrania pewnej kwoty na czarną godzinę.

Z gotówką może być też problem, gdy potrzebujemy wymienić większą ilość danej waluty lub szukamy jakiejś mało popularnej. Warto pytać o takie rzeczy odpowiednio wcześniej, żeby kantor mógł zamówić dla nas daną walutę lub odpowiednią jej ilość. Podobny problem może wystąpić  w docelowym kraju, jeżeli będziesz chciała dokupić trochę więcej waluty. O ile w krajach sąsiadujących z Polską czy krajach Euro nie powinno z tym być problemu, tak w krajach odległych, mogą już nie chcieć przyjąć dziwnej waluty w złotych polskich.

Płatność kartą za granicą

Bardzo wygodna metoda. Możemy płacić kartą wydaną do zwykłego konta, wówczas bank przelicza pieniądze po swoim kursie lub kursie wydawcy karty. Inną opcją jest konto walutowe + karta do niego. Na konto walutowe mogą trafiać pieniądze, które wymieniliśmy w kantorze internetowym lub banku.

Tak jak wspominałam przy okazji gotówki, kartą nie wszędzie można płacić, więc musimy mieć to na uwadze planując podróż.

Tu również istnieje ryzyko utraty karty i w związku z tym możliwości płatniczych. Dobrze spisać i mieć w innym miejscu niż karta numery telefonów, dzięki którym szybko zablokujemy kartę. Przyda się też trochę ukrytej gotówki na tę ewentualność. Zorientuj się na wszelki wypadek, w jaki sposób możesz wypłacić pieniądze bez karty w innym kraju, na przykład w oddziale jakiegoś zagranicznego banku.

Poniżej dokładnie omówię opłaty związane z płatnościami kartami za granicą: debetową w złotówkach, kredytową i walutową.

Konto w złotówkach a płatność kartą za granicą

Możemy oczywiście nie kłopotać się wymienianiem walut wcześniej, iść na łatwiznę i płacić zwykłą kartą wydaną do naszego normalnego konta. Będzie to nas jednak trochę kosztować. Tu sprawa może się wydać nieco skomplikowana. Prowizje i wysokość kursów wymiany walut różnią się między bankami i rodzajami kart płatniczych, dlatego przedstawię kilka przykładów, co nie oznacza, że tak samo jest w każdym banku. Musisz się zorientować, jak to wygląda w Twoim banku.

Płatność kartą za granicą na przykładzie ING Banku Śląskiego

Płacąc kartą VISA, transakcja zostanie przewalutowana według tabeli kursów systemu VISA, a bank dodatkowo pobierze 3 % prowizji od danej kwoty. Walutą tej karty jest złoty polski, więc przewalutowanie nastąpi raz, bezpośrednio ze złotówki na obcą walutę.

Czyli, przy płatności kartą VISA za kwotę 200 koron czeskich w Pradze, VISA policzy 1 PLN po 0,1626 CZK, z konta zostanie pobrane 32,53 zł (stan na 29.06.17 r). Dodatkowo bank potrąci od tej kwoty 3% prowizji. Czyli z konta ubędzie nam kolejne 0,98 zł. Łącznie konto zostanie obciążone na 33,51 zł.

Jeżeli użyjesz karty Mastercard, to nastąpi podwójne przewalutowanie, ale już bez prowizji banku. Domyślna waluta Mastercard to Euro (sprawdź w banku w jakiej walucie jest Twoja karta). Tak więc płacąc 200 CZK w Pradze, kwota zostanie najpierw przeliczona na Euro według systemu Mastercard, a później Euro na PLN według tabeli banku.

Czyli 200 CZK -> 7,65 EUR w systemie Mastecard, a bank przeliczy euro na złotówki wg swojej tabeli, co da wynik 33,45 zł i nie pobierze już dodatkowej prowizji (stan na 29.06.17 r).

Jak widać, ostateczny wynik niewiele się różni między kartami. Przy danej transakcji to tylko 6 groszy różnicy. Brak prowizji przy drugim przypadku nie gwarantuje dużych oszczędności, bo zastosowane jest podwójne przewalutowanie. Korzyść byłaby w przypadku płatności kartą Mastercard w euro, jeżeli walutą karty tez jest euro. Wówczas dochodzi tylko do jednego przewalutowania, według tabeli banku (EUR->PLN) i nie jest pobierana prowizja.

Wypłata pieniędzy z bankomatu w obu przypadkach z powyższego przykładu ING BŚ, oprócz wyżej wymienionych systemów przewalutowania, spowoduje pobranie 3% prowizji od kwoty wypłaty.

Płatność kartą za granicą na przykładzie Alior Banku. Karta debetowa, konto w złotówkach

Kolejny przykład to Alior Bank. Bank wydaje kartę Mastercard, przy której nie nalicza prowizji, ale schemat przewalutowania jest taki sam, jak w przypadku ING BŚ. Czyli płacąc w mniej popularnej walucie, dojdzie do podwójnego przewalutowania. Jeżeli płacisz kartą Mastercard  w euro, przewalutowanie nastąpi według tabeli kursów banku dla dewiz. Może się zdarzyć, że w wyniku połączenia banków Alior i BGŻ, została Ci karta VISA. Prowizja w przypadku płatności kartą VISA, to tylko 2 %. Wypłaty z zagranicznych bankomatów w obu przypadkach nie są  dodatkowo oprocentowane. Jest za to wyższy spread niż w ING.

SPREAD
Spread to różnica między kursem sprzedaży a kursem zakupu danej waluty wyrażona w %.

Czym wyższy spread, tym większy koszt transakcji.

Wracając do Alior Bank, spread na EUR w dniu 29.06.17r. wynosi aż  9,04%, w ING spread wynosi 6.1%. 1 EUR w Alior kupimy za 4,4263 zł, a w ING za 4,3731. To jest aż 6 gr. różnicy na jednym EUR.

Za 200 CZK, przy płatności Mastercard i podwójnym przewalutowaniu, w Alior Bank pobrane zostanie 33,86 zł, czyli 41 gr więcej niż w ING (stan na 29.06.17 r).

Alior Bank ma za to korzystny kantor walutowy w którym spread jest dużo niższy. Dla EUR to 3,49%. 1 EUR kosztuje 4,2591 zł, to aż 11 gr taniej niż w ING.

Na co zwrócić uwagę decydując się na płatność kartą za granicą?

Jeżeli decydujesz się na płatność za granicą zwykłą kartą wydaną do konta w złotówkach, dowiedz się:

 • Kto jest wydawcą Twojej karty (Visa, Mastercard) i w jakiej walucie jest karta?
 • W jaki sposób następuje przewalutowanie i według której tabeli. Czy według tabeli systemu VISA, Mastercard czy tabeli banku?
 • Jaka waluta obowiązuje w kraju, w którym będziesz płacić i w związku z tym, czy przewalutowanie nastąpi raz, czy dwa razy?
 • Czy zostanie pobrana prowizja od przewalutowania? Jeśli tak. jaka duża?
 • Jaka prowizja pobierana jest przy wypłatach z bankomatu? Przewalutowanie wtedy wygląda tak samo jak przy płatności kartą.
 • Czy są jakieś promocje i oferty specjalne, dzięki którym część opłat zostanie zniesiona?

Płatność kartą kredytową za granicą

Sprawę wyjaśnię na przykładzie kart ING BŚ.

Są tam wydawane dwie karty kredytowe: VISA i Mastercard. Przy płatności za granicą walutą obu tych kart jest euro. Jeżeli zapłacisz w euro, to przewalutowanie nastąpi raz po kursie z tabeli w banku. Jeżeli zapłacisz inną walutę, to będzie podwójne przewalutowanie, z danej waluty na euro po kusie wydawcy karty ( VISA lub Mastercard) i z euro na złoty polski po kursie z tabeli w banku. Nie ma prowizji za przewalutowanie.

Problematycznie robi się w przypadku wypłaty z bankomatu. Tu prowizja od kwoty wypłaty to 3%, tak jak w przypadku karty debetowej. Pamiętaj jednak, że wypłacając pieniądze z bankomatu kartą kredytową, od razu masz oprocentowany dług, a nie okres bezodsetkowy jak w przypadku płatności kartą.

Nie ma zatem dużych różnic między płatnością kartą debetową a kredytową za granicą. 

Konto walutowe i płatność kartą do tego konta

Jak działa konto walutowe?

Konto walutowe możesz założyć w większości banków. Zakładając konto, do wyboru masz walutę, w jakiej chcesz je prowadzić. Niestety, często wybór nie jest duży. Przeważnie dostępne są popularne waluty, takie jak euro, dolary, funty czy franki. Na tę chwilę Alior Bank ma duży wybór walut – aż 13 możliwości. Możesz poprosić o wydanie karty do konta lub podpiąć swoją zwykłą kartę, jeżeli konto walutowe zakładasz w tym samym banku.

Nawet jeżeli bank oferuje konto walutowe dla kilkunastu walut, to karta do tego konta wydawana jest tylko w kilku popularnych walutach (EUR, GBP, USD). Jaka korzyść z takiej karty? Jeżeli  masz kartę do konta w EUR, to oczywiście nie ponosisz kosztów przewalutowań w krajach, gdzie można płacić w EUR. Nie tracisz ani na niekorzystnym spread, ani na prowizji od przewalutowania, tak jak w przypadku płatności zwykłą kartą. Możesz zasilić konto walutowe pieniędzmi wymienionymi w dowolnym kantorze internetowym, a później tylko dokonywać płatności kartą. Jeżeli jednak płacisz kartą walutową za kwotę w jeszcze innej walucie (np. karta w EUR za rachunek w CZK), dochodzi do przewalutowania. Jako, że waluty tych kart są popularne, raczej unikniesz podwójnego przewalutowania, jak w przypadku zwykłej karty Mastercard. Na ogół nie ma też prowizji za przewalutowanie, chociaż zdarza się w niektórych kontach walutowych.

Biorąc pod uwagę wcześniejszy przykład zakupu w CZK, zapłata kartą do konta walutowego w Alior Bank w walucie EUR, będzie kosztowała:

200 CZK ->7,65 EUR, powiedzmy, że wcześniej kupiłaś EUR w kantorze banku po 4,2572, to ta transakcja kosztuje Cię 32,57 zł. Czyli najtaniej ze wszystkich ww kart. 

Opłaty przy koncie walutowym

Opłaty związane z kontami walutowymi są bardzo zróżnicowane między bankami. Na ogół nie wymagają one założenia zwykłego konta. W Alior Bank za wypłatę pieniędzy z zagranicznego bankomatu nie zapłacisz tylko za pierwszą wypłatę, za kolejne zostanie potrącone po 9 zł,  za to wypłaty z bankomatów w Polsce będą darmowe. W Nest Bank każda wypłata za granicą jest darmowa, za to te w Polsce kosztują np. 1 euro. W ING zapłacimy ustalony procent za każdą wypłatę z bankomatu, czy to w Polsce czy za granicą.

Założenie i prowadzenie konta często jest darmowe, ale niekiedy pod pewnymi warunkami, takimi jak założenie przez Internet, wyrobienie karty debetowej czy utrzymywanie pewnej wysokości salda.

Różne są również opłaty za przelewy. Przelew krajowy może być darmowy, jak w mBanku, a może też kosztować Cię 40 zł, jak w ING lub dany procent od przelewu.

Podobnie jest z opłatami za kartę do konta oraz innymi opłatami. Alior Bank proponuje dwie możliwości założenia konta w walucie: zwykłe konto walutowe i kantor walutowy. W pierwszym przypadku za kartę płaci się 5 zł/mc, każda wypłata z bankomatu też kosztuje 5 zł/mc. Konto w Kantor Walutowy Alior Banku jest całkowicie darmowe, tak samo jak karta (trzeba dokonać 1 transakcji w ciągu pół roku), tylko pierwsza wypłata z bankomatu w miesiącu jest darmowa. Warto skorzystać z gotowych porównywarek kont walutowych w Internecie, żeby znaleźć najkorzystniejsze konto.

 Jeżeli będziesz wykonywała standardowe transakcje: płatności kartami, wypłaty z bankomatów i zasilanie konta, to znajdziesz darmowe konto walutowe lub darmowe po spełnieniu pewnych warunków. Warto rozważyć założenie takiego konta, jeżeli wyjeżdżasz za granicę i potrzebujesz dysponować większą ilością obcej waluty. Inaczej, łatwiej będzie wziąć ze sobą małą ilość gotówki. 

Konto walutowe przydaje się nie tylko na wakacjach. Zdarza się, że kupujemy coś z zagranicy lub płatność na daną usługę/produkt jest korzystniejsza w innej walucie, np. bilet lotniczy.

Podpięcie zwykłej karty do konta walutowego na przykładzie oferty ING BŚ

Jeżeli masz zwykłe konto i kartę VISA do niego, możesz dodatkowo otworzyć darmowe konto walutowe w 4 różnych walutach i podłączyć do niego swoją kartę VISA. Ustalasz w jakiej walucie ma być konto walutowe i karta.  Możesz skorzystać z kantoru banku lub jakiegokolwiek innego internetowego, żeby zasilić swoje konto walutowe.

Płacąc w obcej walucie musisz uważać, żeby mieć środki na koncie, inaczej obciążone zostanie konto złotówkowe i naliczone 3% prowizji za przewalutowanie. Jeżeli płacisz w Polsce, a zabraknie środków w złotówkach, to nie będzie odwrotnej sytuacji i środki z konta walutowego nie zostaną pobrane, będzie po prostu: brak środków na karcie.

Jeżeli płacisz kartą w euro za euro, to żadnych opłat bank nie naliczy za transakcje. Jeżeli zapłacisz kartą w euro za inną walutę, na przykład korony czeskie, nastąpi przewalutowanie (CZK->EUR) według tabeli kursów VISA i żadna dodatkowa opłata nie zostanie pobrana.

Obecnie ING BŚ ma promocję na wypłaty z bankomatów. Możesz wykupić pakiet za 15 zł, dzięki któremu przez miesiąc możesz wypłacać pieniądze za granicą za darmo ze swojego konta walutowego. Pakiet opłaca się, kiedy chcesz wypłacić więcej niż równowartość 500 zł. Promocja trwa do 30.09.17 r. Standardowo bank za tę operację pobiera 3% prowizji.

Wspomnę jeszcze, że bank może wydać kartę Maestro osobno do konta walutowego, jednakże tylko w euro. Wydawcą jest wówczas Mastercard i obowiązują jego tabele kursów. Nie ma prowizji za przewalutowanie.

Porównanie kosztów. Płatność kartą za granicą w euro

Wcześniej wyliczyłam już, że najkorzystniej zapłacić 200 koron czeskich kartą wydaną do Kantora Walutowego w Alior Bank.

Teraz załóżmy, że wybierasz się na wakacje do kraju w strefie euro. Przyjmijmy, że wydasz 2000 euro, kursy walut na dzień 29.06.2017 r. Przeliczmy zatem wszystkie wymienione wcześniej opcje:

 • Karta debetowa do konta w złotówkach, bank ING, karta VISA, prowizja 3%, – 8756,57 zł.
 • Karta debetowa do konta w złotówkach, bank ING, karta Mastercard (obecnie niewydawana w tym banku) – 8497,10 zł. 
 • Karta debetowa do konta w złotówkach, Alior Bank, karta VISA (obecnie niewydawana), prowizja 2 % – 8 671,55 zł. 
 • Karta debetowa do konta w złotówkach, Alior Bank, karta Mastercard – 8831,60 zł.
 • Karta walutowa, Kantor Walutowy Alior Bank w euro – 8513,6 zł. 

Najkorzystniej wygląda płatność kartą Mastercard do konta złotówkowego w ING (przeliczana wg kursów wydawcy), ale tych kart już tam nie ma. Podałam ten przykład, ponieważ może gdzieś jeszcze jest taka możliwość płatności. Oprócz niej, najkorzystniejsza i co ważniejsze – aktualnie działająca, jest płatność kartą walutową do konta Kantor Walutowy w Alior Bank. Najdrożej w tym zestawieniu wychodzi płatność w tym samym banku, ale kartą Mastercard, wydaną do zwykłego konta w złotówkach.

Z jakich kantorów korzystać?

Kantor tradycyjny

Sprawdziłam kursy walut w różnych kantorach. Pod uwagę wzięłam kilka lokalizacji:

 • małe miasteczko, mieszkańcy poniżej 5 tys.,
 • duże miasto, mieszkańcy powyżej 150 tys.,
 • lotnisko w stolicy,
 • miejscowość przy granicy z Niemcami,
 • miejscowość przy granicy z Czechami,
 • kantor w Niemczech,
 • kantor w Czechach.

Na ilustracji są kursy walut, jakie znalazłam w Internecie lub zdobyłam dzięki rozmowie telefonicznej. Są to dane z dnia 30.06.2017 r.

Malwina Błach płatność kartą za granicą kursy walut

Kursy walut w różnych kantorach tradycyjnych

Nie wszyscy chcieli podawać kursy przez telefon, a te w internecie często podawane są dla ilości hurtowych. Starałam się znaleźć takie najbardziej realne, odpowiadające mniejszym ilościom wymienianych pieniędzy.

Opłacalnie wyglądają kursy w kantorach przygranicznych. Bardzo drogo było na lotnisku. Kantor w małej miejscowości miał również miał drogie kursy walut i niechętnie obniżał cenę przy próbie negocjacji. Pani zaoferowała jedynie 2 gr zniżki przy wymianie 1000 euro. W dużym mieście, od razu przedstawiono mi ceny przy różnych ilościach, a wymiana 1000 euro gwarantowała aż 8 gr rabatu. W tym zestawieniu kupno euro najdrożej wychodzi w samych Niemczech.

Ceny między kantorami potrafią mocno się różnić. Kilka groszy różnicy przy wymianie większej ilości ma duże znaczenie.

 !!! Pamiętaj, że negocjacje w kantorach są czymś naturalnym, nie wstydź się spytać o rabat. Wystarczy spytać, jaki rabat należy Ci się przy takiej ilości !!! 

Ostatnio kupowałam korony czeskie, tylko za 370 zł, ale zadałam to magiczne pytanie i dzięki temu, zapłaciłam 4,4 zł mniej. Zwrócił mi się deser, który kupiłam sobie przed wymianą:)

Nie śpiesz się też z wymianą. Nie mówię, żebyś czekała aż kursy staną się korzystniejsze, bo tego nikt nie zagwarantuje. Ale przejrzyj oferty różnych kantorów. Jak widzisz, mogą się bardzo różnić między sobą.

Kantor internetowy

Bardzo wygodne rozwiązanie dla posiadaczy kont walutowych. Kursy walut są korzystniejsze niż w przypadku kantorów stacjonarnych. Można przejrzeć konkurencyjne oferty i wymienić walutę nie wychodząc z domu, bez dodatkowych opłat.

Kantor może należeć do banku lub działać niezależnie. Należy jednak pamiętać, że przelewy mogą nieco trwać. Najpierw Ty wysyłasz pieniądze do kantoru, następnie kantor wysyła walutę na Twoje konto walutowe. Czekasz na zaksięgowanie przelewu w kantorze, następnie na zrealizowanie transakcji przez kantor, a na końcu na zaksięgowanie pieniędzy przez Twój bank. Może tak być, że będziesz czekała na przelew parę długich dni, jeżeli po drodze wyskoczy weekend. Zapewne przelewy zostaną zrealizowane znacznie szybciej, jeżeli kantor i konto należą do tego samego banku.

Poniżej przedstawiam zestawienie kursów walut w kantorach internetowych z dnia 01.07.2017 r.

01.07.2017 r. EURO sprzedażCZK sprzedaż
Alior Bank4,24860,1629
Kantoronline.pl4,25280,1659
ING BŚ4,35150,1663
Cinkciarz.pl4,24750,1653
internetowykantor.pl4,24560,1630
A teraz ranking wszystkich kursów: internetowych wraz z kantorami tradycyjnymi od najtańszego do najdroższego

LokalizacjaEuro sprzedaż
Intenetowykantor.pl4.2456
Cinkciarz.pl4.2475
Alior Bank4.2486
KantorOnline.pl4.2528
Granica z Niemcami4.28
Duże miasto4.32
Granica z Czechami4.32
Miasteczko4.33
ING BŚ4.3515
Lotnisko4.45
Niemcy4.55
 
LokalizacjaCZK sprzedaż
Czechy0.1563
Granica z Czechami0.161
Granica z Niemcami0.1619
Alior Bank0.1629
Intenetowykantor.pl0.163
Cinkciarz.pl0.1653
KantorOnline.pl0.1659
ING BŚ0.1663
Duże miasto0.17
Lotnisko0.175
Miasteczko0.184

W przypadku popularnej waluty, jaką jest euro, najtańsze kursy oferują kantory internetowe. Nieco droższe są kantory na granicy państw i w dużym mieście. Najdrożej zapłacisz za euro na lotnisku i np. w Niemczech.

Dla koron czeskich sprawa wygląda inaczej. Najtaniej koronę kupisz w samych Czechach lub na granicy państw. Kantory internetowe mają średnie ceny w moim zestawieniu. Najdrożej kupisz CZK w małym miasteczku.

Podsumowanie

Przy wymianie waluty najkorzystniej jest wymieniać pieniądze w kantorach internetowych. Możesz założyć konto walutowe, do którego dostaniesz nową kartę lub podepniesz kartę debetową, którą masz do konta w złotówkach. Przy standardowych operacjach znajdziesz takie konto, które jest za darmo (ewentualnie po spełnieniu pewnych warunków). Jeżeli nie potrzebujesz dużo pieniędzy, możesz po prostu wziąć ze sobą gotówkę. Kursy walut różnią się między kantorami, więc porównaj ceny.

Jeżeli zamierzasz płacić kartą lub wypłacać pieniądze z bankomatu zorientuj się dobrze, jakie opłaty są z tym związane. Najlepiej przejdź się lub zadzwoń do banku. W internecie ciężko znaleźć kompletne informacje i uzbierać te, które pasują do Twojej sytuacji. Pytaj o wszystkie szczegóły. We wpisie wymieniałam, na co zwrócić uwagę.

 

PS. Przedstawione konta stanowiły przykład dla lepszego zobrazowania działania kart płatniczych za granicą. Są to dobre oferty, ale nie wiem czy najlepsze, ponieważ nie sprawdzałam wszystkich ofert dostępnych na rynku. Wybrałam te, ponieważ miały wysokie noty w porównywarkach oraz łatwy i przejrzysty dostęp do informacji. To nie jest reklama i nie osiągam żadnych korzyści z przedstawienia ich. Służyły tylko jako przykłady:)

Zobacz także:

Nie popłyń na urlopie. Zaplanuj budżet na swoje wakacje

Wysyłam same konkrety

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

To Cię może zainteresować: